27-ին տեղի ունեցած հերթական գիտաժողովում, առեւտրի նախարարության խոսնակ Շու Jueting- ում, ասաց, որ այս տարվանից ի վեր տնտեսությունը կայունացնելու եւ սպառման խթանման քաղաքականությունը, ընդհանուր առմամբ, շարունակվել է վերականգնել դրա աճի թափը:
Հունվարից սեպտեմբեր ամիսներին սպառողական ապրանքների ընդհանուր մանրածախ վաճառքը տարեկան ավելացել է 0,7% -ով, 0,2 տոկոսային կետ ավելի արագ, քան հունվարից օգոստոս: Եռամսյակային, երրորդ եռամսյակում սոցիալական զրոյի ընդհանուր ծավալը տարեկան աճել է 3,5% -ով, զգալիորեն ավելի արագ, քան երկրորդ եռամսյակում; Վերջնական սպառման ծախսերը 52.4% -ին նպաստեցին տնտեսական աճին, ՀՆԱ-ի աճը 2,1 տոկոսային կետով վարելով: Սեպտեմբերին սոցիալական կազմակերպությունների ընդհանուր ծավալը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 2,5% -ով: Չնայած աճի տեմպը մի փոքր համեմատվել է դրանով, օգոստոսին, այն դեռեւս շարունակեց վերականգնման թափը հունիսից:
Միեւնույն ժամանակ, մենք տեսնում ենք նաեւ, որ համաճարակային իրավիճակի ազդեցության տակ եւ այլ անսպասելի գործոններ, ֆիզիկական մանրածախ, սննդի, բնակեցման եւ այլ արդյունաբերություններում շուկայական սուբյեկտները դեռեւս զգալի ճնշում են գործադրում: Հաջորդ փուլում, համակարգված համաճարակային կանխարգելմամբ եւ վերահսկմամբ եւ տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման շարունակական խթանմամբ, տնտեսության կայունացման եւ սպառման խթանմանն ուղղված քաղաքականության եւ միջոցների շարունակական խթանումն ավելի է, եւ սպառումը կշարունակվի կայուն վերականգնել: